MEDİTASYON NEDİR?

Yoga öğretisinde meditasyon, ruhun tamamıyla sakin ve güvende olup kendi varoluşuna olan mükemmel yoğunlaşma haline denir. Meditasyon iç benliği arındırır, zihni sakinleştirir ve kişiliğin bütüncül işleyişine karşı işleyen bilinçdışı güçleri yok eder.

Meditasyon Varlığa şahit olma, hiçbir şey düşünmeme halidir. Meditasyon sadece bir oluştur, hiçbir şey olmama halidir. Hiçbir hareket hiçbir duygu yoktur. Bilincinizin tamamen rahat olduğu bir durumdur. Meditasyon kendi varlığınızdan mutlu olmanız halidir.

Neden Meditasyon Yapmalıyız?

Şehir yaşamında ciddi bir koşuşturma döngüsü içinde olduğumuzdan, bedenimiz sürekli adrenalin salgılar ve her an ‘savaş var’ komutu ile yaşarız. Tüm duyularımız ve bedenimiz her an alarm halindedir. Meditasyon duygularımızı sakinleştirir ve sinirlerimizi ciddi oranda güçlendirir.

Bu yaşamdaki en önemli varlığımıza yani Bedenimize olan farkındalığımız artar.

Meditasyon sırasında zihniniz size değil, siz zihninizin kontrolünü ele geçirirsiniz. Güçlü ve odaklanmış düşünceler ile içimizdeki enerjiden yararlanmayı öğreniriz. Bence, zihnimizi eğitmenin en etkili yollarından biridir.

Akıl zihnin, Zeka-Yaratıcılık ise zihinsizliğin işidir. Meditasyon sayesinde net bir zekaya sahip oluruz.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon sırasında Zihninizi sürekli olarak, büyük bir dikkatle izleyin. Gelen duygulara (kızgınlık, kıskançlık, öfke vb..) durumlara takılmayın sadece Konsantrasyonunuzu kaybettiğinizde zihninizi anne şefkati ile geri getirin.. Zihin sevdiği bir konuya hiç zorlamadan konsantre olabilir. (Dizi izlemek, bilgisayar oyunları vb..) Bazı konular ile ilgili olan blokajlarımız ve korkularımız konsantrasyonumuzu engeller.

Eğer hiç odaklanamıyorsak ve sürekli zihnin içindeki düşüncelerimizin tacizine uğruyorsak ne yapmalıyız?
Öncelikle enerjinizi boşaltacak aktivitelerde bulunun, düşüncelerinizin ve duyguların enerjisini dönüştürün.

Meditasyon sırasında varlığa şahit olma durumuna gelmek için irademizden ödün vermeden düzenli olarak pratik yapmalıyız.